Artykuły

 

Poradnik

Poradnik

Tutaj dowiesz się więcej na temat piercingu.

Rozciąganie uszu

 1. 1. Podstawy rozciągania.
 2. 2. Metody wykonywania tuneli.
 3. 3. Pielęgnacja.
 4. 4. Problemy.

1. Podstawy rozciągania.

 1. 1.1 Co to jest rozciąganie uszu?
  Rozciąganie uszu to stopniowe zwiększanie rozmiaru przekłucia płatka ucha lub jego chrząstki. Standardowo w większości przypadków początkowy rozmiar kolczyka wynosi 1.6 mm (rzadziej 1.2 mm). Proces ten odbywa się poprzez stopniowe wkładanie w wygojony kanał przekłucia coraz większego rozmiaru biżuterii. Jeśli rozciąganie jest przeprowadzane prawidłowo, można uzyskać nawet kilkucentymetrowy rozmiar dziurki.
  Bierz pod uwagę, że rozciąganie chrząstki ucha nie powinno być przeprowadzane do tak dużych rozmiarów, jak płatka ucha.
 2. 1.2 Jak często można zwiększać rozmiar biżuterii?
  Zanim zaczniesz proces rozciągania, Twoje przekłucie musi być w pełni wygojone. Gdy uznasz, że tak jest, odczekaj dla pewności 2-3 tygodnie przed rozpoczęciem całego procesu. Nigdy nie rozciągaj świeżego przekłucia!
  Dobra regułą, której powinieneś się trzymać, jest zwiększanie rozmiaru o jeden milimetr na każdy miesiąc. Dzięki temu unikniesz podrażnień oraz zapewnisz czas na regenerację kanału przekłucia i dostosowanie się skóry do nowego rozmiaru.
 3. 1.3 Jaki jest maksymalny rozmiar biżuterii przy którym jest szansa, że ucho wróci do stanu przed rozciąganiem?
  Każdy organizm jest inny, nie ma jednej reguły. Najczęściej jednak przekroczenie granicy 6-8 mm może spowodować, iż po wyjęciu biżuterii ucho nie wróci do stanu sprzed rozciągania.
 4. 1.4 Czy umiejscowienie przekłucia ma wpływ na rozmiar biżuterii?
  Jeśli zamierzasz nosić biżuterię powyżej 20 mm, dobrze jest wykonać przekłucie w większej odległości od owalu twarzy oraz spodu płatka ucha. Dzięki temu unikniesz cienkiej skóry u dołu płatka ucha, a co za tym idzie, zmniejszysz szanse na naderwanie, np. wskutek szarpnięcia.

2. Metody wykonywania tuneli.

 1. 2.1 Tapery/Rozpychacze
  Taper jest to walec posiadający z jednej strony mniejszą, a z drugiej większą średnicę, np. 3 mm i 4 mm. Można go zakupić w sklepach internetowych z biżuterią lub wykonać samemu. Użycie tapera jest najbardziej efektywną metodą rozciągania.
  Przed rozpoczęciem rozciągania nałóż na przekłucie dużą ilość lubrykantu (np. olejku jojoba, żelu do USG). Następnie węższą końcówkę tapera (np. 3 mm) przyłóż do kanału przekłucia i powoli przepychaj, aż dojdziesz do grubszej końcówki (np. 4 mm); następnie przepchnij go do końca, wprowadzając za nim biżuterię (np. 4 mm). Nigdy nie zakładaj biżuterii większej, niż grubsza końcówka. Proces ten trwa przeważnie kilkanaście sekund i nigdy nie powinien być bolesny. Jeśli odczuwasz ból, przerwij procedurę i ponów ją np. za tydzień.
 2. 2.2 Taśma teflonowa (PTFE) i taśma bondage.
  Taśma teflonowa (PTFE) jest używana w hydraulice, zakupisz ją więc w lokalnych sklepach z materiałami hydraulicznymi, marketach budowlanych lub serwisach aukcyjnych.
  Biżuterię w aktualnym rozmiarze owijasz kilkoma warstwami taśmy do pożądanego rozmiaru i używając lubrykantu (np. olejku jojoba, żelu do USG) wkładasz w ucho. Miej na uwadze to, że taśma musi być równo nawinięta, wszelakie nierówności mogą powodować podrażnianie kanału przekłucia oraz mogą utrudnić wyciąganie ozdoby. Nierówności taśmy utrudniają również utrzymanie biżuterii w czystości, gdyż będą się na niej zbierały wydzieliny ciała.
  Jeśli taśma teflonowa powoduje trudności w wyjmowaniu kolczyka lub podrażnienia, powinieneś zainteresować się taśmą bondage (bondage tape), która ma bardziej gładką strukturę.
 3. 2.3 Zmiana rozmiaru biżuterii.
  Metoda ta polega na stopniowym rozciąganiu poprzez wkładanie biżuterii o rozmiar większy, np. z 5mm do 6mm. Sposób ten jest dość kosztowny.
 4. 2.4 Scalpelling.
  Zwiększanie rozmiaru poprzez nacinanie skalpelem jest najmniej polecaną metodą, gdyż może uniemożliwić późniejsze zwiększenie średnicy przekłucia. Przy użyciu tej metody zamykasz sobie również drogę do ew. zmniejszenia rozmiaru w przyszłości.
  Metoda scalpelling’u polega na zwiększeniu rozmiaru poprzez rozcięcie ucha i włożeniu pożądanego rozmiaru sterylnej biżuterii. Aby zmniejszyć krwawienie możesz zastosować chemiczną kauteryzację, np. preparat ‘No Bleed’. Nie zapomnij wykonać opatrunek z jałowej gazy nasączonej antybiotykiem.
  Gdy chcesz połączyć dwa (lub więcej) rozciągniętych kanałów, jest to metoda która powinieneś się zainteresować.
  Po zabiegu scalpelling’u powinieneś traktować uszy jak świeże przekłucie → rozdział 3.2.
 5. 2.5 Obciążanie.
  Obciążanie ucha ciężką biżuterią nie jest polecaną metodą, gdyż może spowodować zmniejszanie się ilości skóry u dołu płatka ucha, co grozi jej przerwaniem. Jeśli jednak zdecydujesz się na tę metodę, pamiętaj, aby nie nosić zbyt ciężkich i jednocześnie cienkich kolczyków przez długi czas; zawsze wkładaj biżuterię do obciążania np. w metalowy tunel, aby równomiernie rozłożyć nacisk.
 6. 2.6 Dermal punch.
  Dermal punch jest to narzędzie medyczne w kształcie okrągłej igły. Produkowane są w różnych rozmiarach, a używane do wykonywania biopsji skóry.
  Metoda to jest najczęściej stosowana w przypadku chrząstki ucha oraz nozdrzy. Polega ona na wykrawaniu skóry i chrzęści; po tym zabiegu możesz cieszyć się kilkumilimetrowym rozmiarem kanału. Pamiętaj, że użycie tej metody nie pozwoli organizmowi na późniejsze ściągnięcie się skóry do stanu przed zabiegiem. Pielęgnacja tegoż jest taka sama jak w przypadku świeżego przekłucia → rozdział 3.2.
 7. 2.7 Dobór metody.
  Wybór odpowiedniej dla nas metody nie może być przypadkowy i dobrze, jeśli zostanie on wcześniej skonsultowany z profesjonalnym piercerem. Jest wiele czynników, głównie anatomicznych, które powinny mieć wpływ na metodę, jaką się posłużymy.

  Kilka podstawowych zasad:
  • Rozciągaj tylko wygojony kanał przekłucia;
  • Nigdy nie rozciągaj krzywo przekłutego kanału. Przy większych rozmiarach biżuterii krzywizna uwydatnia się, co może prowadzić do deformacji ucha, jego nienaturalnego układania się oraz braku symetrii pomiędzy uszami;
  • Osoby z małymi płatkami uszu powinny zawsze decydować się na stopniowe i powolne rozciąganie, a samo przekłucie musi być wykonane nieco wyżej, niż standardowe tak, aby skóra u dołu nie była zbyt cienka;
  • Osoby z dużymi płatkami uszu (najczęściej z nadwagą) nie powinni rozciągać uszu. O wiele lepszą metodą dla nich jest scallpeling lub, w przypadku znacznego przerostu płatków uszu, nawet dermal punch. Zbyt duża ilość skóry może skutkować tworzeniem się blow-out’ów oraz powodować nienaturalne odstawanie uszu;
  • Jeżeli Twój płatek ucha przyrasta całą dolną krawędzią do skóry twarzy (brak wcięcia pomiędzy policzkiem a płatkiem) to po rozciągnięciu go istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twoje ucho będzie odstawało;
  • Osoby ze słabą krzepliwością krwi nigdy nie powinny stosować scallpeling’u oraz metody dermal punch!!
  • Jeżeli planujesz wykonanie tuneli w chrzęści, zastanów się, jaki rozmiar biżuterii chcesz założyć. Klasyczne rozciąganie może być bardzo bolesne, a także skuteczne tylko do pewnego rozmiaru (najczęściej ok. 4mm). Powyżej niego zawsze stosuj dermal punch;
  • Kanały wykonane metodą scallpeling’u oraz dermal punch goją się znacznie dłużej, niż standardowe przekłucia, nawet do kilku miesięcy. Jeżeli nie jesteś w stanie w tym czasie zapewnić sobie odpowiednich warunków dla utrzymania higieny i uniknięcia infekcji (np. urlop w górach), nie decyduj się na tak inwazyjną metodę;
  • Nie rozciągaj ani nie wykonuj tuneli żadna inna metodą, jeżeli jesteś chory. Twoja odporność jest znacznie obniżona i o wiele łatwiej o naderwanie ucha, odnowienie się ran w kanale przekłucia lub nawet infekcję.

3. Pielęgnacja.

 1. 3.1 Daj odpocząć uszom.
  Istnieje wiele korzyści z zapewnienia odpoczynku Twoim uszom. Dobrą praktyką jest wyjmowanie biżuterii na kilka godzin każdego dnia (np. na noc). Dzięki temu poprawisz przepływ krwi w płatku ucha i umożliwiasz mu oddychanie. Zadbasz również o to aby Twój płatek ucha mógł wytworzyć nową, grubszą tkankę, co z pewnością ułatwi Tobie w przyszłości osiągnięcie większego rozmiaru biżuterii.
  Gdy wyciągasz biżuterię na noc i masz problem z ponownym jej włożeniem, to podczas porannego prysznica skieruj strumień ciepłej wody na ucho lub zastosuj ciepły kompres.
  Możesz również użyć lubrykantu (np. olejku jojoba, żelu do USG).
 2. 3.2 Pielęgnacja świeżo rozciągniętego ucha.
  1. 3.2.1 Kompresy z roztworu soli morskiej.
   Sól morska była używana leczniczo przez Egipcjan już w 1600 r. p.n.e. Jest wartościowsza od soli kamiennej, której używamy na co dzień w kuchni, gdyż zawiera mniej chlorku sodu. Posiada ona cenne mikro- i makroelementy, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania; reguluje metabolizm, poprawia i usprawnia przemianę materii. Ponadto działa oczyszczająco i usprawnia krążenie.

   Główne składniki soli morskiej w 100 g:
   • chlor 51,6 – 55,8 g
   • sód 33,10 – 35,30 g
   • magnez 0,38 – 0,68 g
   • wapń 0,04 – 0,18 g
   • potas 0,08 – 0,18 g
   • siarczan 0,87 – 2,10 g
   • żelazo 0,80 – 1,60 mg
   • mangan poniżej 0,005 mg
   • cynk 0,37 – 0,72 mg
   Sól morską możesz zakupić w sklepach z naturalnymi kosmetykami, zdrową żywnością oraz marketach. Miej na uwadze, aby nie była to sól morska rafinowana i żeby nie zawierała zbędnych dodatków, jak np. aromaty, barwniki.
   Aby przygotować roztwór, rozpuść ćwierć łyżeczki soli morskiej w szklance przegotowanej i ciepłej wody. Mocz ucho pozbawione biżuterii dwa – trzy razy dziennie przez 5 – 10 minut; jako naczynie możesz użyć małej szklanki lub kieliszka. Pamiętaj aby dokładnie wypłukać ucho z resztek soli oraz aby nie przyrządzić zbyt mocnego roztworu, gdyż może to zaszkodzić Twoim uszom.
  2. 3.2.2 Mycie.
   Im większy rozmiar rozciągniętego płatka ucha, tym więcej zbiera się w nim wydzielin organizmu, martwego naskórka i brudu - dobrze myć uszy dwa razy dziennie (rano i wieczorem) mydłem antybakteryjnym, np. Protex, Satin, Provon. Inne mydła antybakteryjne mogą być zbyt mocne w działaniu i nadmiernie wysuszać skórę.
  3. 3.2.3 Nawilżanie.
   Aby utrzymać ucho w dobrej kondycji, uniknąć łuszczenia się skóry, a co za tym idzie, możliwości zmniejszania się grubości skóry u dołu ucha, należy systematycznie je nawilżać. Twoim XI przykazaniem powinno być: po każdym myciu uszu i wymianie biżuterii będę nawilżał je olejkiem jojoba.
  4. 3.2.4 Dezynfekcja.
   Do dezynfekcji biżuterii oraz ucha możesz używać preparatu Octenisept.
 3. 3.3 Pielęgnacja wygojonego rozciągniętego ucha.
  1. 3.3.1 Daj odpocząć uszom → rozdział 3.1
  2. 3.3.2 Masowanie uszu. Olejek jojoba.
   Masując swe uszy poprawiasz ich ukrwienie, co wpłynie na zwiększenie ilości skóry i umożliwi uzyskanie większego rozmiaru przy jednoczesnym uniknięciu cienkiej skóry u dołu płatka ucha.
   Do masażu używaj olejku jojoba, który charakteryzuje się wysoką zgodnością biologiczną ze skórą. Dzięki tej właściwości jest łatwo wchłaniany przez skórę, nawilża ją i odżywia. Olej ten zawiera skwalen, wyższe alkohole, kwasy tłuszczowe (palmitynian cetylu), fitosterole, witaminę E i F.
   Masowanie wykonuj przed snem, optymalnym czasem jest 30 minut na każde ucho pozbawione biżuterii; po masażu nie zakładaj biżuterii ponownie. Gdy rano masz problem z założeniem biżuterii, użyj olejku jojoba.
  3. 3.3.3 Mycie → rozdział 3.2.2
  4. 3.3.4 Nawilżanie → rozdział 3.2.3
  5. 3.3.5 Dezynfekcja → rozdział 3.2.4

4. Problemy.

 1. 4.1 Po rozciąganiu moje uszy są podrażnione i/lub krwawią.
  Gdy doświadczasz powyższych problemów, prawdopodobnie rozciągasz swe uszy zbyt szybko lub używasz nieodpowiednich dla Ciebie materiałów. Musisz natychmiast wyjąć biżuterię i dbać o uszy jak o świeże przekłucia → rozdział 3.2. Po pełnym wygojeniu odczekaj 2 – 3 tygodnie przed ponownym rozciąganiem i nawilżaj uszy. Dobrze pomyśleć o zmianie biżuterii na taką, której materiał będzie bardziej obojętny dla Twego ciała.
 2. 4.2 Co to jest „słoneczko”?
  Jeżeli po wyjęciu biżuterii z rozciągniętego kanału przekłucia otwór nie ma okrągłych brzegów, tylko przypomina właśnie „słoneczko”, to oznacza, że proces rozciągania przeprowadzony był zbyt szybko. Występuje zwiększone ryzyko wystąpienia blow-out’u. Ponadto, jeżeli zdecydujesz się na trwałe wyjęcie tuneli, kanał może nie powrócić do pierwotnego stanu, a blizna może się uwypuklić i być mniej estetyczną.
 3. 4.2 Blow-out.
  Gdy rozciągasz ucho zbyt szybko, może się zdarzyć, że skóra nie wytrzymuje naprężenia wewnątrz kanału przekłucia, co skutkuje ‘wywaleniem’ skóry na zewnątrz kanału. W tym przypadku musisz natychmiast wyciągnąć biżuterię i poczekać, aż skóra wróci do poprzedniego stanu. Jeśli zostawisz biżuterię w uchu, blow-out może się powiększać i jest duża szansa na to, że będziesz musiał usunąć nadmiar skóry chirurgicznie.
  Blow-out powinien być traktowany jak świeże przekłucie → rozdział 3.2.
 4. 4.4 Odmrożenia.
  Gdy nosisz metalową biżuterię lub tunele w dużym rozmiarze, możesz narazić się na odmrożenie. Nawet kilkugodzinna ekspozycja ucha na chłód może doprowadzić do problemów. Gdy wychodzisz na mróz, zawsze zakładaj czapkę lub opaskę zasłaniającą uszy. W przypadku wystąpienia oznak odmrożenia, takich jak: zsinienie, opuchlizna, brak czucia powinieneś natychmiast wyjąć biżuterię i dbać o ucho jak o świeże przekłucie → rozdział 3.2. W przypadku poważnego odmrożenia nie zwlekaj i udaj się na Izbę Przyjęć w najbliższym szpitalu. Pamiętaj, tu chodzi o Twoje zdrowie i liczy się każda godzina.
  W skrajnych przypadkach odmrożenie skutkuje perforacją rozciąganego kanału przekłucia lub nawet jego amputacją!
 5. 4.5 Ostre kanty oraz kwadratowe i inne nietypowe kształty biżuterii.
  Biżuteria o ostrych kantach może powodować zbyt duże naprężenia skóry, a co za tym idzie, jej naderwanie. Długotrwały ucisk w miejscu styku kantów tuneli ze skórą uniemożliwia również poprawne krążenie krwi. Kształty biżuterii inne, niż okrągłe, mogą powodować deformację kształtu rozciąganego ucha, zatem takie ozdoby powinny być używane jedynie okazjonalnie.
 6. 4.6 Co to za wydzielina? (ang. gunk, ear cheese).
  Gdy po wyjęciu biżuterii widzisz na niej wydzielinę, która w dodatku nieładnie pachnie, to znak że musisz częściej czyścić uszy i biżuterię. Wydzieliną tą jest złuszczona skóra, łój, pot oraz brud z otoczenia. Jej ilość jest różna w zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest biżuteria. Przy biżuterii organicznej będzie jej najmniej, metalowej średnia ilość, a największa przy akrylowej i silikonowej. → rozdział 4.2, 4.3 & 4.4.

Opracowanie:
Michał xTVRx Bołtromiuk
email: xtvrx@xtvrx.com

Dokument ten jest zbiorem najczęściej zadawanych pytań dotyczących rozciągania uszu. Zebrane informacje pochodzą z doświadczeń własnych autora, jego znajomych oraz z następujących stron:
BodyModifications.pl
Pauly Unstoppable
Onetribe.nu
Big Lobed Bitches
BMEzine Encyclopedia

Jeśli uważasz, że ten FAQ powinien zostać uzupełniony / zmieniony, proszę o kontakt: xtvrx@xtvrx.comtemat: stretching faq

Możesz wykorzystywać niekomercyjnie informacje zawarte w tym opracowaniu pod warunkiem podania źródła: www.bodymodifications.pl

Sklep Pierce Of Cake posiada zgodę na wykorzystanie tego dokumentu.

Copyright © 2014 pierceofcake.pl
made by zaven